Pokud byste se na začátku tisíciletí zmínili, že holdujete kouření elektronických cigaret, nejspíše by si protistrana významně poklepala na čelo. Ale dnes? Časy se mění a e-cigarety okupují trh už dobrých deset let.
Za tu dobu se z nich stal celosvětový fenomén. Výrobci i příznivci je označují za alternativu tradičních cigaret, prostou jakéhokoliv negativního zdravotního dopadu. Mezi lidmi dokonce kolují za vlasy přitažené mýty o tom, že elektronické kouření zdraví naopak prospívá.
Jak je to ale doopravdy? Opravdu jsou e-cigarety tak neškodné, jak o nich jejich výrobci s oblibou tvrdí?
Lesk a bída e-liquidů
Při posuzování škodlivosti elektronických cigaret je třeba uvědomit si, že pro samotné kouření (vapování) je zásadní e-liquid – tedy náplň s obsahem nikotinu, příchutí a nejrůznějších pomocných látek.
Dobrou zprávou je, že oproti tradičním cigaretám nemá vapování e-liquidu na zdraví ani zdaleka tak drastický dopad.
Zatímco u cigaret se do těla kromě nikotinu dostává i dehet, oxid uhelnatý a stovky dalších, vysoce toxických a rakovinotvorných látek, zásadnější nebezpečí u vapování představuje propylenglykol. Bez něj by elektronické kouření přišlo o vizuální stránku – látka totiž při reakci se žhavící spirálou tvoří hustý, líbivý dým.
A co možnost otravy e-cigaretou? Ta je při správné manipulaci s přístrojem v podstatě zanedbatelná. Na pozoru by se ale měli mít kuřáci, kteří si náplně míchají ze základních ingrediencí.
Neznámý výrobce = hazard se zdravím
Poměrně častým nešvarem výrobců náplní jsou zásadní odlišnosti mezi udávaným a skutečným složením e-liquidu. Koncentrace nikotinu se často dramaticky liší a není neobvyklé, že některé látky chybí a jiné naopak přebývají.
Zdravotní riziko můžete eliminovat nákupem u prověřených dodavatelů, kteří své výrobky posílají pravidelně na laboratorní rozbory.
Jak to vidí zákon?
V Česku se e-cigarety poprvé objevily v roce 2009 – a jejich zákonná úprava přišla hned vzápětí. Podle novelizace zákona o cigaretách a dalších návykových látkách se e-cigarety řadí k tabáku a alkoholu a jako takové nepatří do rukou osobám mladším 18 let.
Zákon není vstřícný ani k vapování na veřejnosti – „zapálit“ si nesmíte v dopravních prostředních nebo na dětských hřištích. V restauračních zařízeních byste naopak problémy mít neměli. Dá se tak čekat, že počínaje června 2017 počet vaperů prudce vzroste. V platnost má totiž vejít zákon, který kouření v restauracích a barech zakazuje.