V průběhu minulého století se světový názor na kouření dramaticky změnil. Dříve, kdo nekouřil, nebyl cool, sexy, atd. Dokonce i filmy vysílané v televizích a na plátnech, kuřáctví hodně propagovaly. V současnosti je kouření považováno za ošklivý návyk, který může zabíjet i lidi kolem nás.
Dalo by se říci, že kuřáci jsou ve společnosti řazeny mezi antisociální a neohleduplné osoby. Každý se hned zamračí, když vidí kuřáka někde stát a kouřit. Nejsou tomu výjimkou ani přeplněné prostory lidí.
Přečtěte si fakta o cigaretách a budete šokováni:
- Cigarety spadají mezi jednu z nejvíce obchodovaných položek planety! Ze země do země se jich prodá přibližně jeden bilion každý rok.
- Obsah nikotinu známých a velkých značek stoupá. Ministerstvo zdravotnictví v Massachusetts předkládá vzestup nikotinu mezi lety 1997 – 2005 až o 11% (Camel, Newport, Doral).
- Poslední přelomový den, kdy se mohly vysílat televizní reklamy podporující cigarety, nastal 31. prosince 1970 – 1. ledna 1971 (výtěžek v době novoročních fotbalových zápasů), jinak byl podepsán zákon o umístění varovných štítků na cigarety a zákaz tv reklam.
- Americké značky cigaret Marlboro, Kool, Camel a Kent vlastní zhruba 70 % světového trhu s cigaretami.
- Cigarety obsahují arsen, formaldehyd, olovo, kyanovodík, oxidy dusíku, oxid uhelnatý, čpavek a 43 dalších karcinogenů.
- Chemická sloučenina, která se používá k přidání chuti cigarety se označuje jako „močovina“.
- Na počátku roku 1950 se na výrobu filtru u značek Kent používal krokydolit, bohužel s rakovinotvornými účinky. Dříve byl uznán patent na cigaretový filtr z krepového papíru (Boris Aivaz, 1925).
- Ve většině zemích po celém světě je zákonný věk pro nákup tabákových výrobků 18 let, v Japonsku dokonce minimálně 20 let.
- Zákaz kouření v mnoha částech světa měl zastavit kuřáctví na veřejnosti, ale hospody, bary a restaurace tím přichází o zákazníky.
- Vědci tvrdí, že průměrný kuřák zkracuje svůj život cigaretou o 14 let, to však nutně neznamená, že zemře mladí. Může se také dožít normálního věku jako ostatní. Cigarety zpravidla obsahují až 4000 složek, které když hoří, produkují 200 i více směsných chemikálií, které jsou dávány do souvislosti se vznikem poškození plic.