Domů / Doporučujeme / Potřebujete si pronajmout byt v Českých Budějovicích? Pospěšte si, éra nízkých činží se rychle chýlí ke konci!

Potřebujete si pronajmout byt v Českých Budějovicích? Pospěšte si, éra nízkých činží se rychle chýlí ke konci!

Budete hledat pronájem bytu v Českých Budějovicích a rádi byste nejprve načerpali co nejvíce dostupných informací? Chcete si udělat představu, co vás asi tak čeká? Nemáte s činžovním bydlením žádnou zkušenost a hodilo by se vám několik rad, které by vám mohly situaci usnadnit? Pak je více než pravděpodobné, že vám budou následující řádky v mnoha ohledech k užitku. Ve stručnosti se podíváme na aktuální cenovou hladinu nájmů ve městě a zmíníme také pravděpodobný směr, kterým se budou činže v nejbližší době ubírat. Ukážeme vám, jak na to, aby si majitel nemovitosti vybral za nájemníka právě vás a poradíme vám rovněž s několik důležitými záležitostmi, na které byste si měli dát pozor při podpisu smlouvy. Můžeme začít?

Pronájem bytu v Českých Budějovicích pořídíte za 206 Kč/m2

Rezidenční nemovitosti a stejně tak činže u nás zdražují nepřetržitě už celou dekádu. Snad jediným obdobím, kdy v některých regionech došlo pod vlivem pandemie nemoci COVID-19 ke stagnaci či mírnému poklesu cen, byl rok 2020. Řeč je však pouze o nájmech, protože prodejní ceny domů a bytů rostly i nadále a to snad ještě rychleji než dříve. Nemovitosti jsou díky tomu nyní nejhůře dostupné od finanční krize z roku 2008. Vloni se pak ve většině českých a moravských měst po krátké pauze vydaly zase směrem vzhůru také činže. Konkrétně v Českých Budějovicích stouply k letošnímu lednu meziročně zhruba o 15 % a majitelé zdejších bytů tak za metr čtvereční v průměru požadují už 206 Kč. Zdá se, že „éra levných nájmů“, o které ještě nedávno hovořila řada ekonomů a analytiků, a to navzdory tomu, že ve většině našich měst už o žádnou „velkou láci“ dávno nešlo, právě končí. Vše totiž nasvědčuje tomu, že aktuální meziroční zdražení rozhodně není poslední. Co nás k takové domněnce vede?

Průměrná činže v Českých Budějovicích meziročně opět stoupla

MěstoKč za 1m2 (01/2021)Kč za 1m2 (01/2022)Růst v %
Zlín19724624,9
Brno25830116,2
České Budějovice17820615,7
Praha3083389,4
Hradec Králové2132318,5

Nedostupnost bytů požene činže vzhůru

S tím, jak jsou rezidenční nemovitosti v České republice stále hůře cenově dostupné, rozšiřuje se okruh lidí odkázaných na nájemní bydlení. Bytů však s ohledem na poptávku přibývá jen málo, což je také jeden z hlavních důvodů jejich extrémně vysokých cen. Nabídka na realitním trhu zkrátka není dostatečná a týká se to logicky také segmentu pronájmů. Množství činžovních bytů ve většině našich měst jednoduše nestačí rostoucímu zájmu těch, kteří už na vlastní střechu nad hlavu nedosáhnou. A proč je pravděpodobné, že takových lidí bude ještě přibývat, což požene činže i nadále vzhůru? Protože zdražování domů a bytů nekončí. A co víc, zvyšuje se také úročení hypoték a to znemožní koupi vlastní nemovitosti mnoha dalším zájemcům.

Asi se také zeptáte, proč se domníváme, že zdražování nemovitostí nekončí. Toto jsou tři hlavní důvody, které nás k tomuto tvrzení opravňují:

  1. Extrémně zdražují stavební materiály a energie, stoupá cena práce
  2. Nemovitost je považována za stabilní a bezpečnou investici
  3. Poptávka ze strany velkých investorů neslábne, spíše naopak

Ukažte, že jste ten „pravý“!

Pravděpodobnost, že konkurence mezi lidmi, kteří hledají činžovní byt, ještě poroste, je značná. Chcete vědět, jak zvýšit šanci, že získáte vyhlédnutý pronájem pro sebe? Faktem je, že vzhledem ke stoupajícím činžím by přeplácení dalších zájemců nedávalo z ekonomického hlediska příliš smysl a asi byste si něco takového ani nemohli dovolit. Existuje však jiná cesta, která se už řadě lidí osvědčila. Každý majitel činžovní nemovitosti chce mít kromě pravidelného příjmu také co nejméně starostí se svými nájemníky a už vůbec si nehodlá do domu nastěhovat nějakého kriminálka nebo jinak problémového člověka, což se ovšem čas od času přece jen stane. Vaší šancí je ukázat, že jste „ten pravý“. Zkrátka někdo, komu lze bez obav svěřit klíče. Nabídněte proto maximum záruk. Výpis z rejstříku trestů a z rejstříku exekucí by měl být samozřejmostí, takže přidejte ještě dobrozdání od zaměstnavatele. Pokud jde o kauci, neváhejte ji dobrovolně navýšit, ale jen v rozumné míře. Na seriózního „domácího“ to jistě zapůsobí.

Pozor na to, co je ve smlouvě!

Až se vám podaří najít vytoužený byt a přesvědčit jeho majitele, aby se dohodl právě s vámi, měli byste se ujistit, že smlouva, kterou dostanete k podpisu, nemá žádné zásadní nedostatky. Pokud chcete mít naprostou jistotu, poraďte se s nějakým profesionálem. Realitní makléř nebo právník si budou vědět rady. A na co vás už předem můžeme upozornit my? Třeba na fakt, že máte plné právo zřídit si v bytě trvalý pobyt nebo že si smíte vybrat dodavatele energií dle vlastního uvážení. Vždy také vyžadujte tzv. předávací protokol, v němž musí být co nejpodrobněji zaznamenán stav bytu v době jeho převzetí a to včetně případného vybavení. Je-li součástí dokumentu také ujednání o tzv. smluvní pokutě, což je záležitost, kterou se vlastník nemovitosti nejčastěji chrání pro případ, že přestanete platit činži, měli byste vědět, jaká je její maximální možná výše. Jde o trojnásobek nájemného.

Mazlíčka se vzdávat nemusíte

Nalezení cenově přijatelného bydlení nemusí být s ohledem na rostoucí činže nijak snadné, o tom není pochyb. Proto může být ve vašem zájmu, učiníte-li ve vztahu k majiteli bytu nějaký ten ústupek. Rozhodně se však nevzdávejte svého domácího mazlíčka! Podle občanského zákoníku na něj máte právo. Pes, kočka nebo papoušek. Na druhu zvířete nezáleží. Jestliže svou přítomností, a to ať už nadměrným hlukem či třeba zápachem, dlouhodobě neobtěžuje další obyvatele domu, smíte si ho ponechat.

Máte obavy z dalšího růstu nájmů nebo věříte, že to tak dramatické nebude?

O angelo

Shlédněte také

Změna v interiéru? Vsaďte na bytový textil!

Každý interiér se dříve či později okouká. I ten luxusní. Na místě pak je jeho …